Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, słabe opady deszczu
    słabe opady deszczu
    19°C
KORONAWIRUS - Ograniczenie w swobodnym przemieszczaniu się

Szanowni Państwo, w związku ze stanem epidemii wprowadzonym w piątek 20 marca br., oraz coraz większą liczbą potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirus. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o restrykcjach związanych z przemieszczaniem się.

Od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. będą obowiązywały ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się, z wyjątkiem zapewnienia celów bytowych, zdrowotnych czy zawodowych.

Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

 

Transport zbiorowy

Na chwilę obecną nie wprowadzamy ograniczeń w funkcjonowaniu komunikacji lokalnej, jednak mając na uwadze niezbędne środki bezpieczeństwa, w pojazdach może przebywać nie więcej osób, niż połowa liczby miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

 

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższą rodziną

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.  Można się spotkać TYLKO z najbliższą rodziną. Na terenie gminy, w miejscach szczególnie uczęszczanych przez mieszkańców, tj. place zabaw, siłownie plenerowe, boiska sportowe, miejsca spotkań mieszkańców (altany), plaża w Wieliszewie, deptak przy Jeziorze Wieliszewskim, będą miały miejsce patrole staży OSP. Jeżeli pomimo upomnień strażaków, nie będą się Państwo do nich stosowali, będą nakładane na Państwa kary administracyjne.  

 

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy Internetu.

 

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

 

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

 

13-07-2020
Częściowe wyniki głosowania w drugiej turze
10-07-2020
Wójt Gminy Paweł Kownacki podpisał umowy na…
09-07-2020
Przyjmowanie zgłoszeń online potrwa do 29 lipca…
09-07-2020
W piątek 10 lipca nastąpi przerwa w dostawie wody.