Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, słabe opady śniegu
    słabe opady śniegu
    -7°C
Rekordowa frekwencja na konsultacjach społecznych!

W czwartek, 27 lutego, w hali sportowej w Wieliszewie odbyły się konsultacje społeczne w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak ważny jest to temat dla lokalnej społeczności pokazała frekwencja. Na spotkanie przyszło  ok. 1000 osób.

Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że konsultacje prowadzone są wyłącznie w celu przeciwstawienia się projektowi przeprowadzenia  kolei szybkiej prędkości przez teren Gminy Wieliszew. Zwrócił uwagę, iż każdy z trzech zaproponowanych wariantów dzieli Gminę torowiskiem, co z kolei rodzi wiele dotykających ją skutków zarówno w sferze społecznej, jak i przyrodniczej oraz planistycznej.

Paweł kownacki

W swoim wystąpieniu Wójt przedstawił zebranym mieszkańcom prezentację dotyczącą konsultowanej propozycji inwestycji, w której omówił m.in. proponowane przez Gminę alternatywne trasy dla przebiegu kolei szybkobieżnej (zapoznaj się z prezentacją - KLIK).

Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew  Marcin Fabisiak oraz zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Jan Grabiec, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego  Anna Brzezińska, Radni Powiatu Legionowskiego: Izabela Kownacka, Przemysław Cichocki i Mirosław Kado oraz przedstawicielka utworzonego przez mieszkańców Gminy  Stowarzyszenia Nasza Gmina Wieliszew Angelika Pasek-Gilarska. Wyjaśniła ona, iż stowarzyszenie będzie wspierało Gminę w sprawie sprzeciwu wobec projektu inwestycji CPK na jej terenie zwłaszcza w sytuacjach,  w których nie będzie mogła występować Gmina.

Grabiec

 Wszystkie te osoby jednogłośnie poparły stanowisko Wójta  oraz Rady Gminy Wieliszew i wypowiedziały się przeciwko pomysłowi dzielenia Gminy Wieliszew  torami.

Następnie, był czas na pytania publiczności, których również było wiele – jedne odnosiły się do sytuacji mieszkańców i problemów formalnych, jakie wiążą się z tą inwestycją inne wyrażały opinie nt projektowanej inwestycji.. Pełen zapis z konsultacji mogą Państwo obejrzeć on-line: 

W trakcie wieczoru mieszkańcy mogli wypełnić ankietę konsultacyjną CPK, jak również zbierane były podpisy pod petycją Gminy Wieliszew oraz jej  mieszkańców. Dokument, na spotkaniu  podpisało w sumie ponad 970 osób.

ankiety

Jednak to nie koniec działań podejmowanych przez nasza Gminę. Nadal zbierane są podpisy pod petycją  – każdy kto chciałby ją podpisać może zgłosić się do swojego radnego, sołtysa lub przyjść do Urzędu Gminy Wieliszew (petycja i klauzula informacyjna). Wciąż (do dnia 10.03) trwają też oficjalne konsultacje prowadzone przez CPK, w których mogą Państwo wyrazić swoje zdanie wypełniając załączoną ankietę.  Ankiety można zostawić w Urzędzie Gminy Wieliszew, bądź wysłać wypełniając  ją online(https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/formularz-kolej).

Petycja 280.29 KB
Prezentacja 44.05 MB
18-01-2021
Z powodów trudnych warunków atmosferycznych…
18-01-2021
Awaria pojazdów linii L10
18-01-2021
W poniedziałek 18 stycznia PSZOK będzie otwarty…
18-01-2021
Transport na szczepienia przeciw COVID-19