Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, słabe opady śniegu
    słabe opady śniegu
    -7°C
Symboliczne 1963 metry

Po raz piąty w Wieliszewie odbył się symboliczny Bieg Tropem Wilczym w którym wzięło udział blisko 100 osób. W tym dniu w całej Polsce organizowane były biegi upamiętniające Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Przed startem wszystkich przybyłych przywitał Wójt Gminy Paweł Kownacki i przedstawił ideę biegu.

wójt

Przed startem, zaplanowanym na godzinę 12:00 został zaśpiewany hymn Polski jak również każdy z uczestników odebrał symbolicznego goździka.  Punktem głównym biegu jak co roku, był biały krzyż stojący na Wieliszewskich łąkach upamiętniający 76. rocznicę Powstania Państwa Podziemnego. Pod krzyżem zostały zapalone znicze, uczestnicy biegu złożyli kwiaty oraz uczcili pamięć żołnierzy minutą ciszy. Po powrocie do hali sportowej z której wyruszał bieg na wszystkich czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez firmę Catermark, a także pamiątkowe medale. 

bieg

grupa ludzi

W 2011 r. – 1 marca został ogłoszony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Właśnie w tym dniu 1951 roku w mokotowskim więzieniu, został wykonany wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. W latach 1944–1956 z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło około 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

1963 – rok śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek” ostatniego poległego w walce Żołnierza Wyklętego to także symboliczny dystans który mieli do pokonania uczestnicy biegu.

 

19-01-2021
Komisja Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego
18-01-2021
Z powodów trudnych warunków atmosferycznych…
18-01-2021
Awaria pojazdów linii L10
18-01-2021
W poniedziałek 18 stycznia PSZOK będzie otwarty…