Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, umiarkowane opady deszczu
    umiarkowane opady deszczu
    16°C

Stowarzyszenie "Młodzi dla Rozwoju eMka"

logo emka

adres: ul. Spacerowa 8, 05-124 Poddębie

tel.: 0 504 076 660 

e-mail: izakatvis [dot] pl

strona facebook: http://www.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-EMKA/137466776355072 

Prezes Izabela Kownacka

Stowarzyszenie Młodzi Dla Rozwoju - EMKA jest stowarzyszeniem wolontariuszy, które powstało w 2003 r. z inicjatywy i dla osób, które swój wolny czas oraz energię chcą poświęcić na rzecz rozwoju Gminy Wieliszew, powiatu legionowskiego ze szczególnym uwzględnieniem działań związanych z edukacją, kulturą, sportem i turystyką. W ciągu 9 lat działalności zorganizowaliśmy wiele imprez promujących i integrujących lokalną wspólnotę gminy.

W sezonie wakacyjnym wspólnie z wolontariuszami z całego świata sprzątamy naszą gminę, czyniąc ją przyjaznym miejscem wypoczynku i rekreacji. Dbamy także o zabytki naszego rejonu. Przy pomocy Fundacji Batorego stworzyliśmy Lokalny Fundusz Stypendialny EUREKA, z którego rokrocznie kilkanaście młodych zdolnych osób z terenu Gminy Wieliszew uzyskuje realną pomoc i wsparcie finansowe.

Stowarzyszenie liczy ponad 30 członków- są to głównie osoby z Gminy Wieliszew.

Swoje cele statutowe realizuje m.in. poprzez:
- organizowanie:
* corocznych bali charytatywnych, z których cały dochód przeznaczony jest na stypendia zdolnej, niezamożnej młodzieży z gminy Wieliszew (wieloletnia współpraca z Fundacją im. Stefana Batorego w ramach projektu „Równe Szanse”- wspólnie utworzyliśmy Lokalny Fundusz Stypendialny EUREKA)

* workcampu, czyli międzynarodowego obozu trwającego zazwyczaj od 2 do 3 tygodni, przeznaczonego dla młodych osób, które chcą poświęcić swój wolny czas na pracę społeczną. W projekcie uczestniczą najczęściej ludzie w wieku 18-26 lat. Grupy, zwykle 10-15 osobowe, tworzą przedstawiciele różnych narodowości. Każdy kraj reprezentowany jest najczęściej przez jedną lub dwie osoby. Językiem obowiązującym na workcampach jest zazwyczaj angielski lub język kraju, w którym odbywa się obóz. Wolontariusze nie tylko razem pracują, ale także wspólnie mieszkają, gotują i organizują sobie wolny czas. Mają też szansę na sprawdzenie się w nowej sytuacji, pogłębienie wiedzy o świecie i rozwinięcie umiejętności pracy w grupie.
Do Gminy Wieliszew przyjeżdżają ludzie ze wszystkich stron świata, m.in.: Korei Płd., Tajwanu, Turcji, Maroka, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Rosji, Ukrainy, Litwy, Serbii, Armenii, Węgier, Słowacji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Kanady, Danii, Japonii.
Wszyscy przybysze pracują na rzecz wspólnoty, która ich gości, zapewniając wyżywienie i zakwaterowanie. Wieliszewski projekt ma charakter ekologiczny – jego uczestnicy mają za zadanie posprzątać teren Gminy ze śmieci pozostawionych głównie przez turystów.

* dbanie o historię i zabytki naszej gminy m.in. oczyszczanie ruin pałacu w Górze, zorganizowanie projektu „W poszukiwaniu zaginionej historii”

*dbanie o rozwój młodzieży :
- powstanie radia „eMka”
- projekty unijne „Młodzież w działaniu” - m.in. wyjazd młodzieży z naszego powiatu  na spotkanie międzynarodowe ( Słowacja, Niemiec)
- warsztaty teatralne dla młodzieży z programu „Równać  Szanse”,  finansowane prze Polsko-Amerykańską Fundację Wolności

- współorganizowanie:
* Biegu Wiosny i Jesieni w Wieliszewie - akcja „Cała Polska Biega”
* koncertu „Muzyka Szantowa nad Zalewem” 
* koncertu muzyki poetyckiej na plaży „Kraina Łagodności”
* gminnego konkursu „Nasz Talent”
* gminnych świąt i uroczystości
* pomoc w organizowaniu na terenie gminy pobytu grupy mieszkańców z zagranicznych gmin partnerskich

Chcemy pokazać, że młodzież z wiejskiej Gminy potrafi i chce wpływać na otaczającą rzeczywistość.