Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, słabe opady deszczu
    słabe opady deszczu
    28°C
63 KILOMETRY NA 63 DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO - Biegacze uczcili pamięć Powstańców na sportowo

Ultradeszczowy 8. Ultramaraton Powstańca

sss

Piękna pogodę zamówiliście” – dało się słyszeć zarówno na trasie, jak i na mecie 8. Ultramaratonu Powstańca, który odbył się 31 sierpnia na terenie Gminy Wieliszew. Ponad 600 biegaczy nie przestraszyło się deszczowej nocy i w niedzielny – również deszczowy poranek stawiło się na starcie biegu.

A ten, jak co roku miał wyjątkowa oprawę. Po przywitaniu zawodników przez Wójta Pawła Kownackiego – w strugach deszczu odśpiewano Hymn Polski, a żołnierze wciągnęli flagę na maszt.

Zawodnicy  z flagami symbolicznie przebiegli honorowe 500 metrów. W tym momencie nikt  nigdy nie walczy o tempo przez  ten odcinek każdy w zadumie myśli o tych  63 kilometrach, które są przed nimi do pokonania, by uczcić Pamięć Powstańców Warszawskich.

Wymagająca trasa z wielkimi kałużami, błotem i śliskimi odcinkami na łąkach krubińskich, górski podbieg na fortach w Janówku Pierwszym, czy  wbieg na wieżę kościoła na pewno zapiszą się w pamięci biegaczy, którzy zmęczeni, mokrzy ale i szczęśliwi dobiegali do mety.

 

Zwycięzcy

ggg

 

Najszybciej dotarł do niej z czasem 4 godziny i 39 minut zawodnik mieszkający w Braniewie, reprezentujący lokalna drużynę Wieliszew Heron Team -  Damian Krzysztofiak. Pełen energii i z uśmiechem na twarzy wpadł na metę i odebrał, jak mówił swój wymarzony medal. Drugi był mieszkaniec Łajsk Pawel Witkowski z Wieliszew Heron Team, który tuz przed zawodami celował w szóste miejsce, a pudło zamknął Damian Falandysz z Pruszkowa.

Wśród kobiet młodość wygrała z doświadczeniem. Młodziutka, bo zaledwie 23 letnia Nina Wieczorek z Oleśnicy, która dwa tygodnie temu triumfowała na  Złotym Maratonie podczas Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich pobiła damski rekord trasy z czasem 5 godzin i 12 minut. Nina dzień wcześniej z dużym dystansem podchodziła do rywalizacji z mistrzynią ultra Patrycją Bereznowską, która w niedzielę zajęła drugie miejsce. Nie przypuszczała, że uda jej się wygrać ze swoją idolką.  Jako trzecia do mety dotarła Liwia Słupecka.

Sztafety normalne

I miejsce: Nawadnianie

II miejsce: Zbucki Ruch and Kaps

III miejsce: WHT Quatro

Sztafety dwuosobowe

I miejsce: Ultramarzenie

II miejsce: Szybcy z Bródna

III miejsce:  Andrew and Pablo Squad 

Sztafety samorządowe

I miejsce: Samorządowcy z Radomia

II miejsce: Wieliszew w Samorządzie

III miejsce Sztafeta Samorządowców z terenów Powiatu Warszawskiego Zachodniego Sztafety mundurowe I miejsce: Andrew and Pablo Squad II miejsce 32 DR OP III miejsce Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

 

Gorąca deszczowa atmosfera

hhh

Dla atmosfery, dla trasy, dla idei i dla mieszkańców – tak po krótce można odpowiedzieć na pytanie dlaczego kilkuset zawodników z całej Polski przyjeżdża do Wieliszewa. Jak co roku, społeczność wieliszewska – mimo padającego deszczu  wspierała uczestników, kibicując, organizując punkty z wodą i jedzeniem.  Wszystkie sołectwa z terenu gminy wraz z sołtysami z Michałówa-Reginowa, Łajsk, Krubina, Kałuszyna, Poddębia, Topoliny, Skrzeszewa, Wieliszewa, Olszewnicy Nowej, Olszewnicy Starej, Janówka Pierwszego, Góry, Sikor i Komornicy jak co roku zorganizowali punkty historyczne i regeneracyjne. Tym razem obyło się bez chłodzenia wodą z węży ogrodowych, bo tej było az nadto z każdej strony. Wspierali, jak zawsze pysznymi domowymi wypiekami, izotonikami i herbatą.

Honorowy Gość

hhh

Zawodnicy w tym roku mieli okazje poznać, posłuchać, a niektórzy nawet dostać medal z rąk Powstańca Warszawskiego Janusza Walędzika ps „Czarny”, który zaszczycił sportowe wydarzenie swoja obecnością. Pan Janusz niezwykle ciekawie opowiadał o Powstaniu Warszawskim, pozował do zdjęć z uczestnikami, rozmawiał zarówno ze starszymi, jak i młodszymi, a tuz przed dekoracją zaśpiewał kilka powstańczych piosenek.

Partnerzy i sponsorzy biegu

fff

Organizatorem 8. Ultramaratonu Powstańca jest Stowarzyszenie Młodzi dla Rozwoju EMKA, współorganizatorem Gmina Wieliszew oraz Powiat Legionowski, którzy wsparli imprezę duchowo i finansowo. Ultramaraton jest „Dofinansowany przez „Polską Fundację Narodową” i jest ona również Oficjalnym Partnerem Wydarzenia.

Strażacy  z OSP z terenu całej gminy oznakowali trasę, pilnowali jej, dzięki nim biegacze nie mogli się zgubić, a Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dbała, by każdy na mecie dostał medal, wodę i piwo bezalkoholowe, którym mógł się schłodzić. Stowarzyszenie Miłośników Fortu XVII B umożliwiło biegowe zwiedzanie fortyfikacji w Janówku, z kolei Wieliszew Heron Team zadbał o piękną oprawę początkowych 500 metrów. 

Partnerami biegu byli miedzy innymi: żołnierze z 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Olszewnicy Starej, którzy pomogli wczuć się w klimat, zaznaczając zdobycie kolejnych punktów historycznych.

Dzięki firmie POLONUS organizatorzy mogli zaoferować transport sztafet na punkty zmian.  Zmęczonymi mięśniami po biegu zajęli się fizjoterapeuci z ProReh – Centrum Fizjoterapii, Masażu i Rehabilitacji, którzy najpierw sprawiali ból, by za chwile przynieść ulgę. Po masażu lub po biegu umęczone mięśnie można było schłodzić w zimnej wodzie w basenie, które wystawiła Strefa regeneracji.

 

ffff

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, współorganizatorom, wolontariuszom, koordynatorom, partnerom, kibicom, którzy dołożyli swoją cegiełkę i włożyli swoje serce w tak cudowne wydarzenie.

 

 

 

 

16-08-2022
Dla studentów i pracowników uczelni
12-08-2022
Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ekologii
09-08-2022
Zakaz kapieli przy osiedlu 600-lecia w…
09-08-2022
Sprzedaż biletów miesięcznych na wrzesień