Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, słabe opady deszczu
    słabe opady deszczu
    25°C

Herb, barwy i logo Gminy

Herb i barwy Gminy Wieliszew zostały ustanowione przez Radę Gminy Uchwałą Nr 201/XX/96 Rady Gminy Wieliszew w dniu 30 grudnia 1996 r.

W górnej części pola błękitnego złota rzeka w pas, pod nią stylizowana litera "W" złota, której blanki utworzone są przez wieże kościelne połączone krokwią, na wierzchołku której złoty liść dębu w pion.

herb gminy wieliszewHerb Gminy Wieliszew
Złota rzeka w górnej części herbu symbolizuje naturalne zasoby wodne na czele z rzeką Narew-naturalną północną granicą Gminy. Wieże kościelne odwołują się do kościelnej historii tych terenów i przedstawiają najstarsze ośrodki kościelne na tym terenie: nieistniejącą już dziś parafię i kościół w Okuninie (której powstanie datuje się na XI w.) oraz parafię i kościół w Wieliszewie (ufundowaną w roku 1387). Obecnie zaś symbolizować mogą kościoły parafialne położone w dwóch krańcach gminy: zachodnim- w Janówku Pierwszym i wschodnim-w Wieliszewie. Połączenie wież krokwią symbolizuje jedność i zintegrowanie mieszkańców a także terytorialną przestrzeń, na której obecnie rozciąga się gmina. Całość tworzy literę W, czyli pierwszą literę nazwy gminy. Liść dębu symbolizuje zasoby przyrodnicze gminy, stanowi również nawiązanie do poprzedniej wersji herbu gminy, przedstawiającej drzewo dębu, licznie występujące na tych terenach.

 

barwy gminy wieliszewBarwy Gminy Wieliszew
Barwami Gminy Wieliszew są kolory: ciemnobłękitny i złoty, ułożone na przemian w trzech poziomych, równoległych pasach o tej samej szerokości, z których górny pas, zajmujący jedną trzecią szerokości jest ciemnobłękitny, poniżej środkowy pas złoty, zajmujący jedną trzecią szerokości oraz dolny pas ciemnobłękitny, również zajmujący jedną trzecią szerokości.