Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, opady śniegu
    opady śniegu
    2°C

Miasta partnerskie

Gminy Partnerskie:

Dyonysos - dawne Agios Stefanos

Grecka gmina Dyonysos jest ekskluzywnym przedmieściem Aten, oddalonym od stolicy tylko o 23 km. Gmina Wieliszew współpracę z Dyonysos rozpoczęła w roku 2009.

Dyonysos jest głównie mieszkalne. Przedmieście usytuowane jest w północnej części równiny ateńskiej, pomiędzy masywem górskim Parnitha (Parnes), a wschodnim pasmem górskim.

Dojazd  możliwy jest poprzez dwa połączenia drogowe, z trasy GR-1/E75 (Ateny–Lamia– Saloniki), a na 21-szym i 24-tym kilometrze z trasy GR-83 i 1,3 km na południe od rogatek.

Trasy połączone są z drogą biegnącą do Anixi, położonego niedaleko zachodniej rzeki Cephissus. Dyonysos położone jest na południowy-wschód od Thivy, na południe od Euboey i Propos, na zachód od Maratonu i północny-wschód od Kifissia oraz Attiki Odos (numer 6). 

Do lat 60. i 70. dwudziestego wieku teren Dyonysos pokryty był ziemiami uprawnymi i farmami, po których pozostałości istnieją do dzisiaj. Obecnie większość terenu to obszary urbanistyczne, ale są i miejsca zalesienia. Lata 70. były dla Dyonysos czasem rozbudowy i powstawania luksusowych rezydencji. Intensywna rozbudowa gminy trwała do lat 90., ale i obecnie prowadzony jest ciągły rozwój i rozbudowa.

Po zmianach administracyjnych Agios Stefanos weszła w skład Gminy Dyonysos.

Amt Trittau

Amt Trittau jest związkiem gmin położonym w północnoniemieckim landzie związkowym Schleswig-Holstein. W jego skład wchodzi 10 gmin: Rausdorf, Großensee, Witzhave, Lütjensee, Grande, Hamfelde, Köthel, Hohenfelde, Grönwohld i Trittau. Mieszka w nich 17 272 mieszkańców. Największą miejscowością jest Trittau. Podobnie jak Gmina Wieliszew, Amt Trittau jest położone w pobliżu dużego miasta, bo do portowego Hamburga jest ok. 30 km. Tak samo, jak Gmina Wieliszew Amt Trittau dysponuje pięknymi terenami rekreacyjnymi i jeziorami, nad którymi odpoczywają wspólnie Hamburczycy i mieszkańcy okolicznych gmin.

Na terenie Amt Trittau działają liczne kluby sportowe, chóry JONA i Kantorei Trittau oraz szkoła muzyczna Concertino. 

Oficjalne kontakty z Amt Trittau Gmina Wieliszew utrzymuje od  2010 roku. Po wizycie delegacji niemieckiej z Przewodniczącym Rady Amt Trittau Uwe Tillmannen– Mummem na czele w kwietniu 2010 oraz rewizycie przedstawicieli delegacji w lipcu 2010 Rada Gminy Wieliszew w uchwale z dnia 10 sierpnia 2010r. wyraziła chęć podjęcia współpracy partnerskiej. Umowa partnerska została uroczyście podpisana jesienią 2011 roku. Współpracą międzynarodową zajmuje się działający przy urzędzie Komitet Europejski (Europakomitee). Jeszcze w 2010 r. powstała grupa robocza „Arbeitskreis Polen”, w której przedstawiciele samorządu Amt Trittau pracują nad formą i treścią  współpracy z Gminą Wieliszew. Urząd Amt Trittau organizuje kursy informacyjne pt. „Polska – nasz sąsiad. Wszystko, co zawsze chciałem wiedzieć o Polsce”. W kontekście współpracy między naszymi gminami dla zainteresowanych zorganizowano kurs języka polskiego dla początkujących.

Graffignano

Włoska Gmina Graffignano leży w prowincji Viterbo, w regionie Lacjum. Do Rzymu jest stąd tylko 110 km. W drodze do naszej gminy partnerskiej mijamy malowniczą dolinę rzeki Tybr, dzielącą regiony Lacjum i Umbrię. Sama gmina jest położona wśród wzgórz, na których mieszkańcy uprawiają oliwki i winogrona. Gmina Graffignano ma ok. 2 300 mieszkańców. W skład gminy wchodzą malownicze miejscowości Graffignano i Sippiciano. Zarówno Sippiciano, jak i Graffignano, mogą poszczycić się rozległą historią. Badania archeologiczne wskazują na osadnictwo jeszcze sprzed okresu starożytnego Rzymu. Obie miejscowości mogą pochwalić się oryginalnymi średniowiecznymi zabudowaniami. Nie są to jedyne atrakcje w tym regionie- z Graffignano jest już całkiem blisko do fantastycznych miast jeziora Bolzeno oraz miasta Montefiascone, dawnej rezydencji papieży.

Do najważniejszych wydarzeń kulturalnych Graffignano należy Święto Madonny Addoloraty. Podczas 4-dniowego kolorowego święta odbywają się wystawy rzemieślnictwa lokalnego, koncerty oraz degustacja potraw regionalnych. Punktem kulminacyjnym jest procesja, której towarzyszy lokalna orkiestra. W lipcu i sierpniu odbywa się wiele festiwali o charakterze lokalnym, na których prezentowane są pyszności kuchni z regionu Lacjum.

Z Graffignano Gmina Wieliszew utrzymuje partnerskie stosunki już od kwietnia 2008 roku. We wrześniu 2008 roku delegacja mieszkańców Gminy Wieliszew odwiedziła Graffignano, a rewizyta Włochów odbyła się w lipcu 2009 roku.

Salaspils

Jest jedną ze 109 jednostek administracyjnych (novads) na Łotwie powstałych 1 lipca 2009 roku. Miasteczko oddalone jest 18 km na południowy wschód od Rygi.  Jego całkowita powierzchnia wynosi 115 km².

Z Salaspils współpracujemy już od 2010 roku. Od tamtej pory nasze kontakty coraz bardziej się pogłębiają i wszystko wskazuje na to, że dzięki obustronnym deklaracjom zarówno władz jak i mieszkańców obydwu gmin nasza współpraca zmierza w dobrym kierunku. Podpisanie umowy partnerskiej odbyło się w Wieliszewie wiosną 2012 roku.

Siret

Gmina Siret położona jest w Rumunii na pograniczu z Ukrainą. Miasto od zawsze było tyglem kultur i narodowości. Pierwszy zapis o Siret pojawia się w 1340 roku. Miasto należy do najstarszych na terenów dzisiejszej Rumunii. Lokalizacja oraz wielonarodowość mieszkańców sprawiły, że rozwijało się prężnie, stając się ważną jednostką handlową i administracyjną. Należało do najmocniejszych ośrodków na terenie Bukowiny. Tutaj krzyżowały się szlaki z Rosji do Imperium Osmańskiego. W latach 1870-1940 w Siret działał silny ruch chasydów, wywodzący się z judaizmu ortodoksyjnego. Swoje widoczne ślady odcisnęły tu również mniejszości: ukraińska, niemiecka oraz polska. W Siret do dzisiaj mieszkają Polacy, którzy podtrzymują pamięć o polskich korzeniach tych terenów. Są oni zorganizowani m.in. w Domu Polskim.

Z okresu świetności Siretu pochodzi cerkiew pw. Trójcy Świętej. Świątynia nawiązuje do architektury bizantyjskiej, a z zewnątrz dekorowana jest kolorową ceramiką. Dzisiejsze Siret ma ok. 10 000 mieszkańców. Po akcesji Rumunii do Unii Europejskiej stało się jednym z najważniejszych miast kresowych Wspólnoty.

Najważniejszą imprezą kulturalną integrującą wszystkie społeczności chrześcijańskie żyjące w regionie jest Święto Chrztu, obchodzone w Święto Trzech Króli. Symbolicznego rytuału w rzece Siret dokonują wspólnie kapłani wszystkich wyznań chrześcijańskich. Dużą aktywność na rzecz dialogu prowadzi społeczność ukraińska. Chór „Kolomeika” promuje nie tylko kulturę ukraińską, ale również innych społeczności zamieszkujących miasto Siret.  

Z gminą Siret Gmina Wieliszew współpracuje od 2009 roku.

Mielno

Mielno, stolica gminy, leży 12 km od Koszalina. Z Koszalina można także dojechać ścieżką rowerową. Przez Mielno wiedzie szereg ścieżek rowerowych, w tym przez Mielenko do Chłopów i Sarbinowa wyznaczonym szlakiem turystycznym przez przywydmowy las iglasto – liściasty.

Największą atrakcją Mielna jest czysta, strzeżona i zradiofonizowana plaża, wokół której znajdują się kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb oraz inne punkty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży można spacerować promenadą. Bezpieczny zjazd z niej umożliwia łatwiejszy dostęp do plaży osobom z wózkami oraz niepełnosprawnym.

W Mielnie pojawił się pomnik jelenia - odlew stanął na skwerku przed Urzędem Gminy. O jelenia dopytują się turyści, jest sympatycznym akcentem tej miejscowości, często uwiecznianym na pamiątkowych fotografiach. 

Część Mielna, Osiedle Unieście i Łazy od strony południowej ma dostęp do jeziora Jamno. W Mielnie znajduje się najstarszy na środkowym wybrzeżu Bałtyku Klub Morski "Tramp", który istnieje już blisko 60 lat. Na przystani żeglarskiej KM "Tramp” przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. Stąd stateczkiem wycieczkowym "Mila” można wyruszyć w rejs po jeziorze.

W centrum Mielna, na deptaku przy ul. Kościuszki można odpocząć i ochłodzić się przy fontannie, można zabrać głos w bodaj jedynym w Europie Hyde Parku, wzorowanym na londyńskim pomyśle manifestowania wolności myśli i słowa. Można również odwiedzić średniowieczny gródek strażniczy otoczony fosą, który znajduje się na trasie z ul. Kościelnej do morza. Cennym zabytkiem jest kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego, przy ul. Kościelnej. Obiekt pochodzi z XV wieku i ma niepowtarzalny klimat. We wciąż nowocześniejącym Mielnie nadal można znaleźć dobrze utrzymane budynki pochodzące z początku XX wieku.

Z Mielnem nawiązaliśmy kontakty w 2016 roku, przedstawiciele Gminy Mielno wzięli udział w obchodach Święta Gminy Wieliszew 2016. Następnie delegacja Gminy Wieliszew wzięła udział w Międzynarodowym Zlocie Morsów w 2017 r. W dniu 3 czerwca 2017 r. w czasie Święta Gminy Wieliszew, została podpisana umowa o patnerstwie pomiędzy Mielnem a Wieliszewem. Dotyczy ona współdziałania w zakresie m.in.: oświaty, kultury, sportu i turystyki, ochrony środowiska, opracowania wspólnych projektów europejskich, współpracy podmiotów gospodarczych, wymiany doświadczeń w rozwoju samorządów i demokracji lokalnej.

Zapraszamy na stronę www.mielno.pl