Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, słabe opady deszczu
    słabe opady deszczu
    3°C
Malarstwo i rzeźba Jerzego Kuźmińskiego w GCK w Łajskach

Bogatą kolekcję 17 obrazów i 26 drewnianych rzeźb autorstwa Jerzego Kuźmińskiego możemy podziwiając w galerii przechodniej Gminnego Centrum Kultury w Łajskach w marcu i kwietniu. Na wernisaż związanego ze Szczecinem, a w ostatnich latach z Legionowem (autor postaci Chaplina na legionowskim Rynku) artysty zapraszamy do Łajsk w czwartek, 5 kwietnia o godz. 18:00.

 

Jego liczne prace w kamieniu i drewnie znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, w Filharmonii Szczecińskiej (Portrety Kompozytorów), na Wałach Chrobrego (Gladiator – monumentalna rzeźba kamienna), w Bibliotece Miejskiej w Stargardzie Szczecińskim (Postać Rycerza), w Książnicy Pomorskiej (Kobieta z Książką), w Szkole Salezjanów w Szczecinie (rzeźby i portrety o tematyce sakralnej), w Kościele w Jasienicy (w ołtarzu nawy głównej rzeźby polichromowane Piotra i Pawła), a także w kolekcjach prywatnych w Warszawie, Szczecinie, Danii i Kanadzie. Refleksje związane z dojmującymi przeżyciami człowieka dotkniętego chorobą znalazły wyraz w rzeźbie artysty umieszczonej na stałe w parku szpitala onkologicznego w Szczecinie. Wykonuje kompozycje liternicze w kamieniu (nagrobki, szyldy), portrety indywidualne i rodzinne, kompozycje rzeźbiarskie trójwymiarowe, płaskorzeźby, reliefy w kamieniu, drewnie, żywicy epoksydowej. Uprawia również malarstwo sztalugowe i ścienne (fresk, sgraffito, mozaika). Przez wiele lat związany ze Szczecinem, w 2012 roku przenosi się do Legionowa i wkrótce prezentuje swoje rzeźby w drewnie i kamieniu na ekspozycji „Ogród rzeźbiarza” na działce w Grudziach. Kolejno w latach 2013 i 2014 wystawia swoje prace w Galerii Sztuki Ratusz w Legionowie. 24 września 2017 roku na legionowskim Rynku staje jego drewniana rzeźba przedstawiająca patrona Miejskiego Ośrodka Kultury – Charlie Chaplina.

 

 

Jerzy Kuźmiński, ur. w Warszawie w 1938 roku, w latach 1963-69 studiuje i kończy wydział projektowania ubioru w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w  Łodzi. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1970 r. członek ZPAP. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Autor wystaw indywidualnych w małych ośrodkach – „dokąd sztuka prawie nie docierała”.
 

20-12-2024
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji
20-12-2024
KOMISJA ZDROWIA, POMOCY SPOŁECZENEJ I EKOLOGII…
20-12-2024
KOMISJA BEZPIECZEŃSTWA, PORZĄDKU PUBLICZNEGO I…
20-12-2024
Godziny otwarcia PSZOK w Wigilię