Gmina Wieliszew

  • Wieliszew, bezchmurnie
    bezchmurnie
    25°C
Nasze życie to nie gra komputerowa - relacja z konsultacji społecznych

Nasze życie to nie gra komputerowa

Około 1000 osób pojawiło się na konsultacjach społecznych w ramach kampanii prowadzonej przez Gminę Wieliszew – Stop kolei która niszczy.

ddd

Mieszkańcy Gminy Wieliszew, gmin ościennych, naukowcy, eksperci, politycy szczebla centralnego, samorządowcy, radni gminni, powiatowi i  sołtysi gminy już od 17 zaczęli przekraczać drzwi hali sportowej przy Modlińskiej w Wieliszewie. Tuz przed zajęciem miejsc na widowni, składali podpisy pod petycją w sprawie utworzenia rezerwatu przyrody i sprzeciw wobec planowanych korytarzy kolei dużych prędkości. Wypełniali również ankietę konsultacyjną ws. projektu firmy databout.

fff

Konsultacje zorganizowane w Wieliszewie miały odmienny charakter i składały się z kilku paneli, o czym na samym początku poinformował zebranych, prowadzący i moderator wydarzenia Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki.

fff

Na początku głos zabrali przedstawiciele PKP PLK, Sławomira Wierzchowska – Dyrektor Projektu, Ariel Zalewski – Kierownik Projektu oraz  Szymon Młodawski - Zastępca Dyrektora Biura Przygotowania Inwestycji oraz przedstawiciele Databout: Krzysztof Sroga – Projektant branży torowej, Katarzyna Kwaśny – Specjalista ds. analiz środowiskowych, Krzysztof Sokół  - Specjalista ds. analiz środowiskowych, Magdalena Olejnik – analizy i prognozy ruchu oraz Pan Rafał Garpiel, który wspierał wójta w moderowaniu spotkania podczas panelu z mieszkańcami.

ggg

Po krótkim przedstawieniu przez nich idei przyświecającej PKP PLK w realizacji inwestycji Paweł Kownacki zaprezentował stanowisko Gminy Wieliszew i zaprosił do obejrzenia filmu promującego kampanię społeczną. Po nim kilka słów powiedziała jedna z bohaterek produkcji - ambasadorka, mieszkanka Wieliszewa i honorowa obywatelka – Patrycja Bereznowska.

jjj

Następnie głos zabrali eksperci, którzy w swoich wypowiedziach potwierdzili tezę o  tym, że tworzenie kolei szybkich prędkości na terenie Gminy Wieliszew jest szkodliwe. W tym panelu głos zabrali:  Janusz Rymsza – profesor w dyscyplinie budownictwo, zastępca dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, profesor Ryszard Chróst - biolog-ekolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiedzialny miedzy innymi za ratowanie Jezior Mazurskich, doktor Łukasz Kozub - doktor nauk biologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodniczący Zarządu Centrum Ochrony Mokradeł, Roman Głodowski - Prezes Stowarzyszenia Nasz Bóbr.

jjj

Po ekspertach przyszedł czas na polityków. Na zaproszonych do debaty kilkudziesięciu polityków pojawili się: posłanka Bożena Żelazowska, poseł Jan Grabiec, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Anna Brzezińska, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Piotr Kandyba i przedstawicielka Polski 2050 Monika Piątkowska. W swoich wystąpieniach – zarówno władze samorządowe i posłowie wsparli swoim głosem działania gminy i mieszkańców i powiedzieli stanowcze NIE dla tej inwestycji w takiej formie.

fff

 

Następnie wójt Paweł Kownacki oddał głos mieszkańcom. Zebrani na sali mieli mnóstwo pytań zarówno do przedstawicieli PKP, jak i do projektantów. Podkreślali, że nie są kreska na mapie i że ich życie to nie gra komputerowa, gdzie można nagle coś zburzyć, a potem wybudować.  Nierzadko były to ciężkie pytania. Mimo gorącej atmosfery, wynikającej z emocji debata przebiegła spokojnie.  Mieszkańcom udało się zadać kilkadziesiąt pytań, na które nie zawsze otrzymali satysfakcjonujące i konkretne odpowiedzi. Dyskusja zakończyła się chwilę po 23 ale to nie koniec walki.

jjj

Wójt Paweł Kownacki dzień po konsultacjach zwrócił się do mieszkańców z prośbą, by   nie ustawać w działaniu, podpisywać petycję  www.dolinanarwi.com , oraz  promować ideę naszej akcji wśród swoich znajomych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29-09-2023
Komisja Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ekologii
29-09-2023
Debata przedwyborcza już 11 października
28-09-2023
Najnowszy numer Gazety Wieliszewskiej
27-09-2023
Sesja Rady Gminy