Nasze życie to nie gra komputerowa
Około 1000 osób pojawiło się na konsultacjach społecznych w ramach kampanii prowadzonej przez Gminę Wieliszew – Stop kolei która niszczy.
Mieszkańcy Gminy Wieliszew, gmin ościennych, naukowcy, eksperci, politycy szczebla centralnego, samorządowcy, radni gminni, powiatowi i sołtysi gminy już od 17 zaczęli przekraczać drzwi hali sportowej przy Modlińskiej w Wieliszewie. Tuz przed zajęciem miejsc na widowni, składali podpisy pod petycją w sprawie utworzenia rezerwatu przyrody i sprzeciw wobec planowanych korytarzy kolei dużych prędkości. Wypełniali również ankietę konsultacyjną ws. projektu firmy databout.
Konsultacje zorganizowane w Wieliszewie miały odmienny charakter i składały się z kilku paneli, o czym na samym początku poinformował zebranych, prowadzący i moderator wydarzenia Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki.
Na początku głos zabrali przedstawiciele PKP PLK, Sławomira Wierzchowska – Dyrektor Projektu, Ariel Zalewski – Kierownik Projektu oraz Szymon Młodawski - Zastępca Dyrektora Biura Przygotowania Inwestycji oraz przedstawiciele Databout: Krzysztof Sroga – Projektant branży torowej, Katarzyna Kwaśny – Specjalista ds. analiz środowiskowych, Krzysztof Sokół - Specjalista ds. analiz środowiskowych, Magdalena Olejnik – analizy i prognozy ruchu oraz Pan Rafał Garpiel, który wspierał wójta w moderowaniu spotkania podczas panelu z mieszkańcami.
Po krótkim przedstawieniu przez nich idei przyświecającej PKP PLK w realizacji inwestycji Paweł Kownacki zaprezentował stanowisko Gminy Wieliszew i zaprosił do obejrzenia filmu promującego kampanię społeczną. Po nim kilka słów powiedziała jedna z bohaterek produkcji - ambasadorka, mieszkanka Wieliszewa i honorowa obywatelka – Patrycja Bereznowska.
Następnie głos zabrali eksperci, którzy w swoich wypowiedziach potwierdzili tezę o tym, że tworzenie kolei szybkich prędkości na terenie Gminy Wieliszew jest szkodliwe. W tym panelu głos zabrali: Janusz Rymsza – profesor w dyscyplinie budownictwo, zastępca dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, profesor Ryszard Chróst - biolog-ekolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiedzialny miedzy innymi za ratowanie Jezior Mazurskich, doktor Łukasz Kozub - doktor nauk biologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodniczący Zarządu Centrum Ochrony Mokradeł, Roman Głodowski - Prezes Stowarzyszenia Nasz Bóbr.
Po ekspertach przyszedł czas na polityków. Na zaproszonych do debaty kilkudziesięciu polityków pojawili się: posłanka Bożena Żelazowska, poseł Jan Grabiec, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Anna Brzezińska, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Piotr Kandyba i przedstawicielka Polski 2050 Monika Piątkowska. W swoich wystąpieniach – zarówno władze samorządowe i posłowie wsparli swoim głosem działania gminy i mieszkańców i powiedzieli stanowcze NIE dla tej inwestycji w takiej formie.
Następnie wójt Paweł Kownacki oddał głos mieszkańcom. Zebrani na sali mieli mnóstwo pytań zarówno do przedstawicieli PKP, jak i do projektantów. Podkreślali, że nie są kreska na mapie i że ich życie to nie gra komputerowa, gdzie można nagle coś zburzyć, a potem wybudować. Nierzadko były to ciężkie pytania. Mimo gorącej atmosfery, wynikającej z emocji debata przebiegła spokojnie. Mieszkańcom udało się zadać kilkadziesiąt pytań, na które nie zawsze otrzymali satysfakcjonujące i konkretne odpowiedzi. Dyskusja zakończyła się chwilę po 23 ale to nie koniec walki.
Wójt Paweł Kownacki dzień po konsultacjach zwrócił się do mieszkańców z prośbą, by nie ustawać w działaniu, podpisywać petycję www.dolinanarwi.com , oraz promować ideę naszej akcji wśród swoich znajomych.