Urząd Gminy w Wieliszewie informuje, że zgodnie z wymogami Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 roku wszedł obowiązek odrębnego zbierania i segregacji kolejnej frakcji odpadów komunalnych – tekstyliów i odzieży. Chodzi o zwiększenie poziomu recyklingu tego rodzaju odpadów. Zgodnie z powyższym, odzież, obuwie oraz tekstylia (koce, pościel, zasłony, obrusy itp.), nie mogą być wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane. Frakcja ta musi być odpowiednio segregowana, gdyż nadaje się do dalszego wykorzystania, odzysku lub recyklingu.
W Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wieliszew już od kilku lat wprowadzony został obowiązek segregowania tekstyliów i odzieży. Pojemnik na tego typu odpady znajduje się w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Wieliszewie, przy ul. Baczyńskiego 4.
Co zrobić z niepotrzebną odzieżą?
Niepotrzebne, ale wciąż nadające się do użycia ubrania oraz tekstylia warto przekazać organizacjom charytatywnym, które prowadzą zbiórki lub wystawić odzież na aukcji internetowej. Inną opcją jest skorzystanie z dedykowanych pojemników na używaną odzież znajdujących się na terenie gminy.
Co z uszkodzoną odzieżą i tekstyliami?
Zniszczoną odzież, obuwie oraz tekstylia, które nie nadają się już do użytku, należy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Wieliszewie.
Kary za brak segregacji
Warto pamiętać, że wrzucenie odzieży lub tekstyliów do odpadów zmieszanych będzie traktowane jako niewłaściwa segregacja odpadów, co będzie skutkować nałożeniem podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Właściwe segregowanie odzieży i tekstyliów to nie tylko kwestia zgodności z przepisami, ale także szansa na ich ponowne wykorzystanie w duchu zrównoważonego rozwoju.