Mieszkańcu masz wpływ na budżet gminy
Prawie połowę wpływów do budżetu gminy (blisko 54 miliony złotych) stanowią podatki od nieruchomości oraz podatki dochodowe. Im większe wpływy z podatku PIT od osób fizycznych oraz podatku CIT od przedsiębiorców, tym więcej funduszy zostanie przeznaczonych na oczekiwane przez mieszkańców inwestycje i działania. Drugą co do wielkości pozycją we wpływach budżetu jest subwencja na oświatę, która wynosi 21,08% całego budżetu. Trzecia i ostatnia dwucyfrowa pozycja w budżecie to dotacja na rodzinę i opiekę społeczną, która stanowi 13,5% wpływu.
Co gmina może, co gmina musi?
Budżet gminy – jak potocznie się mówi – nie jest kasą, w której gmina gromadzi pieniądze. Nie jest również kontem bankowym. Jest planem dochodów i wydatków gminy, uchwalonym przez radę gminy. To, jaką część budżetu gmina może przeznaczyć na działania wskazywane przez mieszkańców zależy od poziomu kosztochłonności wydatków obligatoryjnych, regulowanych ustawowo, a są nimi wcześniej wspomniane edukacja i opieka społeczna. W tej kategorii są ujęte działania statutowe placówek, dokształcanie, projekty edukacyjne czy wyżywienie. Warto dodać, że subwencja z budżetu państwa pokrywa wydatki przeznaczone na oświatę w 85%. W przypadku świadczeń społecznych udział państwowej dotacji jest jeszcze niższy i wynosi 78%. Pozostałą część środków gmina musi zapewnić z własnego budżetu, czyli ograniczyć część oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji.
Większa liczba kursów SKM-ek? To kosztuje!
Znaczącą pozycją w budżecie naszej gminy jest transport i łączność. Z 17 milionów złotych tej kategorii budżetu aż 11 milionów zostanie wydanych na budowę dróg gminnych i ich utrzymanie, a kolejne prawie 5 milionów złotych Gmina Wieliszew wyda na utrzymanie autobusów „L” oraz połączenia Szybkiej Kolei Miejskiej.
Niemal 13,5 miliona złotych zostanie przeznaczone na gospodarkę komunalną, w tym blisko 8 milionów złotych gmina poświęci na utrzymanie gospodarki odpadami. Pozostałe koszty związane są z ochroną powietrza i klimatu, utrzymaniem zieleni, schroniskami dla zwierząt czy oświetleniem w gminie.
Niespełna 7 milionów złotych to koszty związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego, w tym z organizacją wydarzeń kulturalnych, przedstawień teatralnych, koncertów, obchodów świąt narodowych i innych gminnych wydarzeń.
PIT SIĘ OPŁACA W WIELISZEWIE
Mieszkańcu dlatego tak ważne jest, byś opłacał podatki tu gdzie mieszkasz. Pamiętaj, że nie musisz być zameldowany - wystarczy, że w deklaracji podatkowej wpiszesz miejsce zamieszkania - Gminę Wieliszew.