Po raz piąty na terenie gminy Wieliszew odbył się Ultramaraton Powstańca. Bieg stworzony w hołdzie tym, którzy przelewali swoją krew w Powstaniu Warszawskim.
63 dni walki = 63 symboliczne kilometry ciągnące się przez najpiękniejsze zakątki gminy. 681 uczestników, z pośród których 353 zdecydowało się na pokonanie całości dystansu, a pozostała część pobiegła w sztafetach. Z roku na rok wciąż rosnąca ilość uczestników świadczy o coraz większej popularności tego wydarzenia, a co za tym idzie jakości jaką organizatorzy wnoszą w jego przygotowanie.
Tego dnia na starcie pojawili się nie tylko zawodnicy z terenu powiatu legionowskiego, ale także z najdalszych zakątków Polski tj. Dolnego Śląska, Zachodnio-Pomorskiego czy Małopolski. Podczas tej edycji biegu pogoda była wyjątkowo łaskawa i zamiast piekącego słońca podarowała uczestnikom lekki wiatr, odrobinę chmur, a także parę kropel chłodzącego deszczu. Przed startem po krótkiej rozgrzewce wszystkich zarówno startujących jak i kibiców przywitał Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, który przypomniał ideę biegu.
Po przemówieniu nastąpiło podniesienie flagi na maszt przez żołnierzy 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowy Obrony Powietrznej, podczas którego został odśpiewany hymn Polski. O godzinie 6:40 nastąpił uroczysty start. Symboliczną oprawę na pierwszych metrach biegu wykonali m in. zawodnicy z grupy Wieliszew Heron Team, a pozostali członkowie tej drużyny którzy nie brali udziału w imprezie rozwozili wodę w trakcie biegu. Na trasie na zawodników było przygotowanych 13 punktów kontrolnych z czego 7 historycznych, na których zawodnicy zobowiązani byli oznaczyć swoją obecność na specjalnej karcie, którą dostali na początku biegu.
Na całym dystansie zawodników dopingowali mieszkańcy gminy Wieliszew, którzy również przygotowali specjalne napoje, poczęstunek jak również miski z wodą dla ochłody i zraszacze. Wszyscy chętnie korzystali z możliwości ochłodzenia się na na punkcie w Łajskach oraz Skwerze w Olszewnicy Starej, gdzie miaszkańcy i sołectwo przygotowało zimną wodę do picia i wodę do polewania.
W historycznym punkcie zlokalizowanym na terenie Fortu w Janówku Pierwszym mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Fortu XVIIB Janówek przygotowali dla biegaczy miski z wodą dla ochłody, napoje, batony energetyczne i wyjątkowy doping. Również w miejscowości Góra każdy mógł się napić chodnej wody. Następnym punktem, gdzie zawodnicy mogli się ochłodzić był Krubin – mieszkańcy zorganizowali kurtynę wodną oraz bufet z pysznymi ciastami.
Od tego momentu aż do punktu zmian w Sikorach trasa dawała już mocno w kość. Jedynym orzeźwieniem w tym miejscu był basen z wodą, który rozstawili strażacy oraz punkt z zimną wodą obsługiwany przez młodzieżową drużynę pożarniczą. Mieszkańcy Sikor kibicując polewali biegaczom własnej roboty przygotowaną lemoniadę oraz wystawili miski z wodą. Również w Topolinie dopingujący nie zawiedli. Przypomnieli, za pomocą specjalnie przygotowanych fotografii, że jest to 38. kilometr, a tym samym 38. dzień Powstania Warszawskiego. Poza historycznym akcentem dla uczestników biegu przygotowany był bufet regeneracyjny.
W Poddębiu na uczestników biegu czekał namiot, w którym przygotowane były napoje orzeźwiające, a największym uznaniem cieszyło się ciasto – słynny murzynek. W Skrzeszewie najmłodsi druhowie z OSP wraz z Panią Sołtys, Panią Radną i mieszkańcami przygotowali punkty z wodą i owocami. W Komornicy na wszystkich uczestników czekało miejsce, gdzie mogli odpocząć i ugasić pragnienie oraz posilić się pysznościami przygotowanymi przez mieszkańców. Nie zawiedli też mieszkańcy osiedla TBS Wieliszew, którzy w okolicy plaży zorganizowali punkt z wodą i colą. Również mieszkańcy Wieliszewa dopingowali biegaczy i wspomagali ich chłodnymi napojami. Nawodnienie i wsparcie w tym miejscu było niezwykle cenne, gdyż kolejny odcinek trasy był bardzo wyczerpujący.
Biegacze mieli do pokonania odcinek trasy po niezwykle malowniczych, ale również niezwykle upalnych łąkach wieliszewskich. Lecz i tu nie zabrakło wsparcia OPS Wieliszew, która przy Białym Krzyżu podawała wodę i colę. Stad też już było widać wieżę kościoła, na której tradycyjnie już zorganizowany został ostatni punkt historyczny. Po pokonaniu tej trudnej walki z blisko 100 schodami w górę i w dół zawodnicy byli już prawie na mecie. Tam również na zawodników czekała zimna Warszawska Kranówka, o którą zadbało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Po biegu zawodnicy mogli skorzystać ze strefy regeneracyjnej, w której postawione były specjalne baseny, a także swoje usługi masażu świadczyli masażyści i fizjoterapeuci.
Swój symboliczny bieg mieli także najmłodsi uczestnicy niedzielnej imprezy, którzy zostali uhonorowani pamiątkowym medalem, a swoje oczekiwanie na biegnących rodziców umilali sobie na specjalnie dla nich przygotowanej dmuchanej zjeżdżalni. Podsumowując. Ze startujących indywidulanie bieg ukończyło 309 zawodników. W kategorii sztafety wystartowało 85 sztafet.
Najlepszym zawodnikiem został Paweł Witkowski z klubu Wieliszew Heron Team dobiegł w 04:54:47. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Joanna Hass-Kalita z Kobyłki z czasem 05:58:40. Wśród sztafet najszybsza okazała się WPRRUNNING. Wśród kategorii mundurowych bezapelacyjnie wygrała sztafeta „Weterani RP sztafeta służb mundurowych”, natomiast wśród samorządowców po raz kolejny niezwyciężeni okazali się Urzędnicy UG Wieliszew.
Oto wyniki indywidualne OPEN MĘŻCZYZN
- miejsce Paweł WITKOWSKI – Wieliszew Heron Team
- miejsce Jarek BĄK - Zabiegany Wołomin
- miejsce Piotr GŁOGOWSKI – Naprzód Młociny
Indywidualne OPEN KOBIET
- miejsce Joanna KALITA-HASS
- miejsce Katarzyna FOSZNER – Fit-Line Fitness Legionowo
- miejsce Roksana JAMSKA – Biegam na Tarchominie
Sztafeta normalna
- miejsce WPRUNING
- miejsce Liga Starszych Dżentelmenów
- miejsce Bestie OCR Legionowo
Sztafeta mundurowa
- miejsce Weterani RP sztafeta służb mundurowych 2 osobowa
- miejsce Weterani RP
- miejsce JW 2189
Sztafeta samorządowa
- miejsce Urzędnicy UG Wieliszew
- miejsce Sztafeta Samorządowcy Powiatu Legionowskiego
- miejsce Łomiankowska Sztafeta Samorządowa
Szczegółowe wyniki na stronie www.czasomierzyk.pl
Gratulujemy wszystkim uczestnikom 5. Ultramaratonu Powstańca 1944–2019. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość, żołnierzom z 32.Wieliszewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Olszewnicy Starej za wsparcie na punktach, koordynatorom na punktach za czujność i porządek, strażakom i obsłudze medycznej za czujność, ale przede wszystkim mieszkańcom Gminy za doping, a sołectwom za serdeczne przyjęcie.
Link do galerii : https://bit.ly/2Yrl3CR
ORGANIZATOR
Gmina Wieliszew
WSPÓŁORGANIZATOR
Powiat Legionowski
PARTNERZY
- 32. Dywizjon Rakietowy OP w Olszewnicy Starej
- POLONUS
- Nadleśnictwo Jabłonna
- PRO- REH Rehabilitacja i Fizjoterapia
- Warszawska Kranówka
- Arteta Sp. z o.o.
IMPREZA OBJĘTA PATRONATEM Muzeum Powstania Warszawskiego