Z dumą informujemy o przesłuchaniach eliminacyjnych V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego WroClavile dla Pianistów Amatorów, którego odbędą się 16 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach (kolejne zaś we Erkelenz w Niemczech, Wrocławiu oraz w szwedzkiej stolicy Sztokholmie)! Zgłoszenia do tego prestiżowego konkursu przyjmowane będą do 15 października.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny WroClavile jest wydarzeniem kulturalnym unikatowym w skali kraju i Europy. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, gdzie pianiści amatorzy – a więc wszyscy ci, którzy nie są uczniami lub absolwentami państwowych szkół muzycznych drugiego stopnia oraz akademii muzycznych w klasie fortepianu, mogliby skonfrontować swoje umiejętności na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym. Uczestnicy konkursu są amatorami w ścisłym znaczeniu tego słowa – to ludzie, którzy nie przeszli długoletniej, sformalizowanej drogi nauczania gry na instrumencie, nigdy nie wykonywali zawodu muzyka, a jedynym motywem nauki gry na instrumencie jest dla nich pasja do muzyki fortepianowej i klasycznej. Pianiści ci, mimo że nie uczęszczali do szkół muzycznych, osiągnęli wysoki poziom gry, daleko wykraczający poza repertuar ognisk muzycznych, domów kultury i państwowych szkół muzycznych pierwszego stopnia. Konkurs nie stawia ograniczeń wiekowych – mogą brać w nim udział zarówno nastolatkowie jak i osoby dojrzałe, od lat zajmujące się zawodowo czym innym niż gra na fortepianie.
W związku z rosnącym zainteresowaniem Konkursem, wprowadzono od tego roku eliminacje uczestników do finałowych przesłuchań, które zostaną przeprowadzone jesienią i zimą w trzech krajach: Polsce (Wrocław i Wieliszew k/Warszawy), Niemczech (Erkelenz) i Szwecji (Sztokholm). Uczestnicy eliminacji mają za zadanie zaprezentować jeden utwór dowolnego kompozytora, który najlepiej zaprezentuje umiejętności uczestnika przed Jury. Utwór ten pod względem trudności technicznych i muzycznych powinien znajdować się na poziomie średnio zaawansowanym. Uczestnicy, którzy przejdą do finału otrzymają do przygotowania utwór obowiązkowy, wybrany przez konkursowe Jury po zakończeniu eliminacji.
Organizatorem Konkursu jest stowarzyszenie Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne - wrocławska organizacja pożytku publicznego. Stowarzyszenie DTM, istniejące we Wrocławiu nieprzerwanie od 1945 roku, ma na celu krzewienie wysokiej kultury muzycznej na terenie Dolnego Śląska. Swoją misję realizuje poprzez organizowanie koncertów, warsztatów i festiwali muzycznych, prowadzenie kilkunastu ognisk muzycznych i artystycznych dla uzdolnionych dzieci i młodzieży w regionie; w jego ramach działa Młodzieżowa Akademia Musicalowa oraz kilka szkolnych orkiestr dętych. Partnerem wieliszewskich przesłuchań jest Ośrodek Kultury w Wieliszewie.