Poniedziałek 15 stycznia zgodnie z zapowiedziami powinien być najbardziej depresyjnym dniem w roku tzw. Blue Monday, ale nie w Gminie Wieliszew i nie w całej Polsce. Pomimo chłodu, przenikliwego wiatru niedziela 14 stycznia w całym kraju i po długiej przerwie też w Gminie Wieliszew rozgrzana została dzięki darom serca przy okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Od 26 lat podziwiamy jak zimową porą ulicami naszego kraju spacerują obklejeni serduszkami darczyńcy WOŚP pokazując najlepszą stronę naszej natury, ale i podziwiamy też organizatorów sztabów, którzy starają się wszelkimi atrakcjami skłonić ludzi dobrej woli do jeszcze większej hojności. W Gminie Wieliszew przygoda z WOŚP trwa od początku jej działalności. Nasi mieszkańcy, np. Agnieszka Wichrowska z Wieliszewa, byli głównymi organizatorami sztabów np. w LO Konopnicka w Legionowie, ale formalnie Orkiestra zaczęła grać na naszym terenie od 2013 roku kiedy przez dwa lata funkcjonował sztab w Szkole w Skrzeszewie, a od 2014 roku bardzo aktywnie i bez przerwy do akcji włączyli się sportowcy z Wieliszew Heron Team organizując biegi charytatywne albo dla sztabu w Skrzeszewie albo sztabów w Legionowie.
Powrót formalny WOŚP na teren Gminy Wieliszew nastąpił w tym roku, kiedy to Stowarzyszenie EMKA na czele z prezesem Izabelą Kownacką wzięli na siebie organizację sztabu i okazało się, że inicjatywa natychmiast spotkała się z odzewem przedstawicieli szkół, przedszkoli, sołectw, straży, prywatnych przedsiębiorstw i samorządu. Wszyscy wzięli sobie do serca apel eMki, ale jeszcze większy podziw powinna wzbudzić reakcja naszych mieszkańców, którzy sercami i portfelami i kartami płatniczymi zareagowali entuzjastycznie.
Finał w Wieliszewie rozpoczęli już tradycyjnie biegacze, którzy o 9.30 pod kierownictwem rekordzistki świata w biegu 24H Patrycji Bereznowskiej, wójta gminy Pawła Kownackiego i kilkuletniego Kuby Stasiorczyka wyruszyli na 2 km trasę po Wieliszewie. 100 biegaczy dobiegło na metę i każdy wrzucił do skarbonki datek i w zamian otrzymywali medal ufundowany przez firmę Retro. Kolejną niespodziankę przygotował radny gminy Grzegorz Zbroch, który za każdego biegacza dopłacił 5 złotych, a więc do skarbonki trafiło kolejne 500 złotych. Zaś w hali sportowej przy kościele odbywał się od 10 turniej piłkarski. 9 drużyn zasiliło skarbonkę Igora Kownackiego prawie 1000 złotych.
fot. Artur Świerczewski
Koło 10 do sztabu dotarł też pierwszy wolontariusz – Franek Kiljan z mamą, który kwestując od poranka zebrał pawie 800 złotych. Można powiedzieć, że te 3 mocne akcenty na miarę pozytywnego trzęsienia ziemi zapowiadały naprawdę niesamowity dzień.
Od 11 kiedy szefowa eMki rozpoczęła wraz z prowadzącymi Kasią Dydo – Rosłoń (z Polskiego Radia) i Marcinem Rosłoniem (dziennikarzem Canal+) hala sportowa przy budynku gimnazjum zamieniła się w istne centrum rozrywki. Stoiska szkół z Wieliszewa, Skrzeszewa, Janówka, Olszewnicy Starej, przedszkoli z Wieliszewa i Łajsk, Ośrodka Kultury z Wieliszew, Strażaków z OSP, sołectwa Janówek, rękodzielników z gminy zaoferowały taką masę atrakcji dla ciała i ducha, że ciężko było w trakcie całego finału odwiedzić je wszystkie. Dawno na terenie gminy nie było takiego skupienia atrakcji na jeden metr kwadratowy. Można było zagrać w koło fortuny, wziąć udział w turnieju Kinect, zagrać w Fifę, zrobić wyjątkowe zdjęcie w Fotobudce, albo na stanowisku Ośrodka Kultury w Wieliszewie, kupić mnóstwo cennych książek, dzieł rękodzielników, zagrać w tenisa stołowego, skosztować sękacza, pierogów z kapustą, mięsem, placków ziemniaczanych, bigosu, żurku, osłodzić się ciastem czy watą cukrową, kupić misia, pomalować buźkę. Można było dostać autograf Patrycji Bereznowskiej i zrobić sobie z nią zdjęcie, swoje książki o Bitwie Warszawskiej 1920 podpisywał nasz regionalista Krzysztof Klimaszewski.
fot. Artur Świerczewski
fot. Artur Świerczewski
Do tego dzięki Pizzerii Afera można było nie tylko skosztować pizzę i wspomóc WOŚP, ale zrobić sobie zdjęcie z samym Spidermanem. Strażacy z OSP zaprezentowali wyjątkowy sprzęt i zorganizowali cieszącą się popularnością zwłaszcza dzieci zjeżdżalnię, dmuchany zamek oblegali prawie nonstop mali wojownicy, a na scenie albo przed nią działo się dużo a wręcz bardzo dużo.
Odbył się pokaz taekwondo zawodników LTS Lotos, wystąpili uczniowie z Wieliszewa i Janówka oraz wokaliści z Ośrodka Kultury w Wieliszewie.
Zagrały zespoły KTO, Jacek Krzywicki Band, Deep Space oraz finaliści show Must be the music zespół Radioaktywny Świat. Swoim kunsztem beatboxu zachwycił Carlo, a prywatnie Karol Dyttus, kiedyś stypendysta eMki i wójta gminy, a obecnie uznany artysta. Wielki entuzjazm wzbudził występ Dziecięcej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Kałuszynie. Dobrze jest widzieć, że rosną nam godni następcy naszych strażaków. Wielu było niesionych dźwiękami jingla WOŚP zagranymi przez Orkiestrę bez Nazwy z Łajsk a zaraz później na parkiet hali wkroczyły wieliszewskie gwiazdy czyli tancerze z Promyków. Wiele szlagierów zaprezentowali Seniorzy z Łajsk, sztuki walki zaprezentowali uczniowie z liceum w Komornicy a te i tak liczne atrakcje sceniczne przerywane były emocjonującymi licytacjami prowadzonymi przez Kasię i Marcina Rosłoń.
fot. Artur Świerczewski
Grosz a nawet całe góry grosza sypali uczestnicy aukcji przebijając się wzajemnie zwłaszcza przy walce o wyprowadzanie przez wójta gminy Pawła Kownackiego pupila zwycięzcy. Po ciężkim boju przedstawiciele Kamyk MTB Radzymin Team wylicytowali wójta za 1600 złotych. Równie okazale sprzedano trening z Patrycją Bereznowską – 500 złotych, koszulkę Łukasza Piszczka – 500 złotych, sesję zdjęciową wykonaną przez Darka Ślusarskiego – 450 złotych, voucher na obóz piłkarski Gigant Smile – 500 złotych, stworzenie strony internetowej – 600 zł, zestaw gadżetów WOŚP 550 złotych czy masaż tajski – 400 złotych. Trafiały się również aukcje wyjątkowe np. suknia ślubna, która została sprzedana za 50 złotych. Jeśli ktoś nie posiadał ze sobą tej ciężarówki groszy to mógł wygodnie kartą kredytową uregulować swój dobry gest w terminalu u Pań wolontariuszek Halinki i Doroty.
W międzyczasie do szkoły docierali kolejni zziębnięci ale bardzo szczęśliwi wolontariusze, którzy mówili o bardzo życzliwych reakcjach mieszkańców gminy i jej okolic. Opowiadali o hojnych datkach, podawanej gorącej herbacie i wielu a nawet bardzo wielu dobrych słowach. Każda policzona puszka pokazywała, że to będzie naprawdę dobry dzień. Złotówki, dziesiątki, setki i tysiące koło finału, jakim był światełko do nieba, zebrały się w kwotę 29 tysięcy złotych. Z tą informacją odpalone zostało wyjątkowe światełko, zamiast fajerwerków u nas rozbłysły lasery wzbudzając podziw u wszystkich. Pokaz laserów zasponsorowany została w całości przez firmę Aria Development. Po 18 wszyscy z poczuciem dobrze spełnionej misji mogli spokojnie rozejść się do domów. Prawie wszyscy, wciąż trwało liczenie i koło godziny 22.00 szefowie sztabu i specjalni wolontariusze, liczący datki zakomunikowali światu nowy rekord WOŚP w Gminie Wieliszew 42 000,38 zł a do tego ponad 20 Euro, 5 funtów brytyjskich, 30 funtów północnoirlandzkich i garści precjozów. Na tę informację na prywatnym profilu wójta już zareagowało prawie 600 osób i padło mnóstwo komentarzy z gratulacjami w tym jeden szczególnie warto przytoczyć. Pani Ewa napisała pod raportem o wyniku zbiórki: „czasem słyszę zdziwienie i pytania, "dlaczego mieszkańcy Wieliszewa są tacy zakochani w Wieliszewie?" tu jest odpowiedz i wszystko jasne.”
„Wszyscy deklarują, że za rok Gmina Wieliszew grać będzie dalej i jeszcze okazalej. Chciałabym podziękować wszystkim, którzy zagrali w naszej Orkiestrze. Wiedziałam, że w Mieszkańcach Gminy Wieliszew jest niesamowita moc, ale nie sądziłam, że aż taka. Szczególne słowa uznania kierują w stronę wolontariuszy, którzy nie bacząc na pogodę byli wszędzie szukając ludzi dobrej woli. Na ten moment jestem zbyt zmęczona na radość, ale jestem pewna, że za rok znowu zagramy” – podsumowuje Izabela Kownacka prezes stowarzyszenia eMka i szefowa wieliszewskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Można to wszyscy podsumować kolejnym komentarzem z facebooka - Brawo My!
Partnerzy Sztabu WOŚP w Wieliszewie:
Gmina Wieliszew
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszew
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszew
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie
Szkoła Podstawowa im. Bronisława Sokoła w Olszewnicy Starej
Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Janówku
Przedszkole Samorządowe nr 1 w Wieliszewie
Przedszkole Samorządowe w Łajskach
Liceum Ogólnokształcące w Komornicy
Ośrodek Kultury w Wieliszewie
Sołectwo Janówek
Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Wieliszew
Koło Seniora z Łajsk
Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Łajskach
Osiedle Natura
Aria Development
Irwega- Zakład Przetwórstwa Spożywczego z Michałowa Reginowa
Voytex Producent trofeów sportowych, medali oraz nagród okolicznościowych z Olsztyna
Pracownia Stolarska Artur Fabianowicz z Wieliszewa
Salon Urody Beauty Secret z Warszawy
Pizzeria Afera ze Skrzeszewia
Markus Bis sp.j.Leończuk D.G z Chotomowa
Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Wieliszew”
Akademia Piłkarska Gigant Smile
PromoArt z Łajsk
Cuerdo stroje sportowe
Pracownia MM.Krajobrazy projektowanie i pielęgnacja zieleni
Logolandia Logopeda Monika Witasik
Fotobudka Wieliszewa
TwojeKawalerskie
PSI-Conference&Events
Salon Fryzjerski Fabryka Urody Elżbieta Aleksiejuk
Agencja Interaktywna Dulnet
Drukarnia wDruku
Restauracja Sushi-Go z Legionowa
Hulanka z Wieliszewa
Dynioland z Wieliszewa
MyMasujemy
Darek Ślusarski Fotografia
Sklep Arabesca z Legionowa
Pracownia Reklamy Retro z Chotomowa
Monika Borzeska