Ponad sto osób wzięło udział w Biegu Tropem Wilczym w Gminie Wieliszew. 4 marca, odbyły się w całej Polsce biegi upamiętniające Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W Gminie Wieliszew po raz czwarty spotkaliśmy się przy hali sportowej w Wieliszewie, aby pokonać dystans 1963 m, który upamiętnia rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. Lalek
Chwilę przed startem wszystkich uczestników powitał Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, który pokrótce przybliżył ideę biegu. Następnie, każdy otrzymał symboliczny goździk i punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczął się Bieg Tropem Wilczym. Jak co roku celem biegu był biały krzyż upamiętniający 75. rocznicę Powstania Państwa Podziemnego, który znajduje się na łąkach wieliszewskich.
Po dobiegnięciu, każdy z biegaczy złożył kwiaty pod krzyżem, zostały zapalone również znicze oraz minutą ciszy uczczono pamięć Żołnierzy. Metą była hala sportowa, gdzie na uczestników czekały pamiątkowe medale oraz ciepły poczęstunek.
Od 2011 r. – 1 marca został ogłoszony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Właśnie w tym dniu 1951 roku w mokotowskim więzieniu, został wykonany wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłości”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłości Polski z nową sowiecką okupacją”. W latach 1944–1956 z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło około 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.